Perspektywy rozwoju oraz zagrożenia w prowadzonej działalności
Działalność Ludowych Zespołów Sportowych na Opolszczyźnie liczy już 71 lat.
Nasza organizacja w tym okresie zawsze stanowiła wielki potencjał jeśli chodzi o sport zarówno pod względem jego powszechności i dostępności (obecnie na terenie Opolszczyzny działa ponad 400 klubów sportowych LZS) jak i poziomu sportowego (biorąc pod uwagę współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży kluby LZS obecnie to 38 % opolskiego sportu).
Analizując sytuację Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu można zwrócić uwagę na niżej wymienione atuty oraz zagrożenia dla przyszłej działalności:
Atuty
- Kapitał ludzki – opolskie Zrzeszenie LZS posiada około 15 000 członków zrzeszonych w około 400 klubach z czego około 1 000 osób to aktywni działacze sportowi doskonale przygotowanych do realizacji różnorakich zadań w zakresie kultury fizycznej (pełniących funkcje społeczne w swoich macierzystych klubach 10 lat i więcej).
- Integracja środowiska – środowisko LZS poprzez lata wieloletniej współpracy jest dobrze zintegrowane – zawsze gotowe do organizacji życia sportowego w swoim środowisku oraz do szerszej współpracy na szczeblu regionalnym.
- Przygotowanie merytoryczne – dla Zrzeszenia LZS w zakresie szkolenia dzieci
i młodzieży pracuje wielu wybitnych trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego zatrudnianych przez kluby LZS – zwykle są to osoby od lat związane z naszym Zrzeszeniem (lokalne autorytety w zakresie sportu realizujące swoje sportowe pasje z młodzieżą z terenów wiejskich i małych miasteczek Opolszczyzny). - Baza sportowa – w ostatnich latach, głownie dzięki życzliwości lokalnych władz samorządowych w sposób istotny uległa poprawie baza treningowa sportowców LZS. Dzięki zbudowanym kompleksom obiektów „Orlik”, zbudowaniem nowych lub wyremontowanym już istniejących hal sportowym - warunki do treningów znacznie się poprawiły.
- Polityka finansowania sportu przez MSiT – w ostatnich latach uległo poprawie finansowanie sportu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – programy finasowania wybranych dyscyplin sportowych i „program klub”.
Realizując misję działalności na rzecz rozwoju szeroko rozumianej kultury fizycznej szczególnie na obszarach terenów wiejskich Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu podejmuje działania w zakresie:
- wspierania sportu i rekreacji – działalność skierowana do wszystkich grup wiekowych oraz nastawiona zarówno na sport masowy, wysokokwalifikowany, jak i sport osób niepełnosprawnych,
- integracja społeczeństwa poprzez sport – działalność związana z organizacja imprez sportowych mająca na celu aktywizację lokalnych społeczeństw zarówno do aktywności ruchowej jak i prac organizacyjnych – budowanie kapitału ludzkiego – wolontariatu,
- propagowanie wśród społeczeństwa zdrowego trybu życia - działalność związana
z tworzeniem grup treningowych dla dzieci i młodzieży w oparciu o obiekty sportowe „Orlik” oraz dla osób w kategorii wiekowej 50+ „aktywny senior”, - prowadzenie szkolenia kadr Zrzeszenia LZS - działalność związana ze szkoleniem działaczy klubów LZS w zakresie podejmowanych działań w celu pozyskiwania środków finansowych, polityki rachunkowej, szkolenia dzieci i młodzieży,
- współpraca z samorządami i innymi organizacjami pozarządowymi – działalność związana z przedstawieniem dokonań i perspektyw nowych aktywności w zakresie kultury fizycznej – pomoc i wspólna realizacja przedsięwzięć sportowych,
- polityka historyczna – dbanie o zachowanie materiałów i dokumentów dotyczących działalności Zrzeszenia LZS w przeszłości – dokumentowanie najważniejszych zdarzeń, wydawanie publikacji zarówno w postaci książek jak i filmów. Honorowanie wybitnych postaci opolskiego sportu Zrzeszenia LZS – poprzez zapraszanie ich na imprezy sportowe (spotkania z młodzieżą).
- Działalność Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu opiera się na Statucie, który określa zakres podejmowanych aktywności w zakresie szeroko rozumianej kultury fizycznej.
- Statut Zrzeszenia dostosowany jest do zapisów ustawy o Kulturze Fizycznej, a Zrzeszenie prowadzi swoją działalność zgodnie z obowiązującym prawem.
- Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu jest „częścią składową” Krajowego Zrzeszenia LZS z siedzibą w Warszawie, które sprawuje funkcje kontrolną oraz wyznacza podstawowe – strategiczne kierunki działalności i rozwoju.
- Zgodnie z zapisami statutowymi działalność Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu ukierunkowana jest przede wszystkim na:
- upowszechnianie i rozwijanie rekreacji ruchowej, sportu i turystyki oraz innych form aktywnego wypoczynku, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, jak również stwarzanie warunków w tym zakresie,
- współudział w dbałości o zdrowie i rozwój fizyczny młodzieży,
- czynny udział w kulturalnym, gospodarczym i społecznym życiu kraju. - Szczegółowe cele działalności Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu wyznaczane są przez jego członków na Wojewódzkich Zjazdach Delegatów i przyjmowane są w postaci uchwał, a następnie są realizowane pod kontrolą kierownictwa Zrzeszenia LZS.
- Wybrane władze Zrzeszenia LZS realizują bieżące zadania zgodnie z przyjętymi założeniami wynikającymi z przyjętej strategii działalności, uchwałami Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów oraz Zarządu.
- W swojej działalności Zrzeszenie LZS ściśle współpracuje z organami administracji państwowej - Ministerstwem Sportu i Turystyki i Ministerstwem Edukacji, przedstawicielami samorządów wszystkich szczebli oraz organizacjami pozarządowymi.
Charakterystyka działalności
1) Działalność Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu polega na upowszechnianiu i rozwijaniu rekreacji ruchowej, sportu i turystyki oraz innych form aktywnego wypoczynku, która obecnie realizowana jest w obszarach:
- sportu dzieci i młodzieży (Igrzyska Szkół Wiejskich w grach zespołowych i lekkoatletyce, masowe imprezy sportowe – biegi przełajowe, uliczne, mitingi lekkoatletyczne, turnieje piłkarskie – Piłkarska Kadra Czeka, turnieje szachowe, akcje rekreacyjno-szkoleniowe „łyżwy + lodowisko = świetna zabawa”, organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży „sportowe wakacje”),
- sportu wysokokwalifikowanego (wspieranie wiodących klubów sportowych o strategicznym znaczeniu dla regionu - osiągających wybitne wyniki sportowe w dyscyplinach sportowych; łucznictwo, zapasy, badminton, lekkoatletyka, kolarstwo, karate, jeździectwo, taekwondo, piłka nożna kobiet, hokej na trawie kobiet.Współorganizacja imprez sportowych o charakterze międzynarodowym i ogólnopolskim w wiodących dyscyplinach sportowych),
- sportu osób niepełnosprawnych (organizacja Igrzysk - letnich i zimowych dla osób niepełnosprawnych – imprez integracyjnych z nastawieniem na aktywizację ruchową osób z niepełnosprawnością intelektualną, organizacja wyjazdów osób niepełnosprawnych na Ogólnopolskie Igrzyska LZS, które biorą udział w konkurencjach bloku integracyjnego igrzysk,
- sportu osób w wieku „senioralnym” (tworzenie grup treningowych „aktywny senior” prowadzących regularne zajęcia polegające na aktywności ruchowej osób w wieku 50+, organizacja imprez sportowo rekreacyjnych dla seniorów w tym propagowanie Nordic Walking),
- sportu masowego (pomoc i współfinansowanie festynów sportowych dla mieszkańców wsi organizowanych przez LZS-y – imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym mającym na celu aktywizacje sportową).
2) Gwarancją prowadzonej działalności jest jej stabilne finansowanie – Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Opolu na możliwie szeroką skalę uczestniczy w różnego rodzaju programach dotyczących realizacji zadań w zakresie kultury fizycznej organizowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski w Opolu oraz Krajowe Zrzeszenie LZS w Warszawie. Poważny udział w finansowaniu zadań statutowych Zrzeszenia mają składki członkowskie. Ponadto Zrzeszenie korzysta ze środków unijnych – realizując projekty z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Euroregionu Pradziad. Przy organizacji imprez dla osób niepełnosprawnych Zrzeszenie LZS pozyskuje środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.